1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

CarAudio X5(e53)

Dyskusja w 'Car Audio' rozpoczęta przez użytkownika kapel, 9 Grudzień 2013.

1. kapel

kapel Klubowicz

• Klubowicz
    • Super User
    • VIP
    Miejscowość:
    Sligo-Osie(PL)
    BMW:
    F11...ursus:)
    Otwieram nowy temat aby wszystko bylo jasne I przejrzyste.Moze kiedys ktos bedzie szukal czegos podobnego a ten ruch z pewnoscia ulatwi tej osobie zadanie.

A wiec lecimy z tematem?

Zaraz na poczatku podkreslam,ze nie czuje sie profesjonalista w dziedzinie ?CA? ale na pewno przez ostatnie tygodnie wiele sie dowiedzialem czy nauczylem.Godziny spedzone przed kompem,przegladajac dziesiatki stron w necie,szukajac schematow,podstawowych wiadomosci nie raz probowalo mnie zniechecic.Nie poddalem sie i udalo sie wytrwac do konca.

Audiosystem,ktory oryginalnie byl zainstalowany w moim aucie(X5) zostawial sobie wiele do zyczenia.Nie dalo sie sluchac muzyki!Glosniki nie graly a buczaly;)!Postanowilem to zmienic?

Gdy zaczynalem myslec o jakichkolwiek zmianach w audio,bylem slabo zorientowany w tym temacie.Pierwszy moj plan polegal na samej wymianie radia I glosnikow na lepsze.

Mialo byc takie radio,bo podobaly mi sie kolory na wyswietlczu nie zwarzajac na same wlasciwosci radia.Oczywiscie odstrasza to,ze ?made in china? ale co teraz nie jest tam produkowane;)?Niestety jakosc wykonania tego ?cacka? to jest ponizej minimum.Mialem okazje widziec podobne radio w innym aucie, tego samego producenta.Owszem na poczatku,na zdjeciach przyslowiowo sie blyszczalo I tak jakby kusilo swoim wygladem?ale po wgladzie-stanowcze NIE!Z reszta juz ktos to nawet powiedzial.

Chcialem cos ulepszyc ,koniecznie wymienic radio,ktore mnie zasmucalo.Wiec zaczalem sie bardziej zastanawiac nad calym planem.Pytac,rozmawiac ,czytac fora i inne rozprawki na temat CarAudio.Po ?moich studiach? i glebszym namysle postanowilem zainwestowac w wiekszy projekt.

Zwrocilem sie z prosba o pomoc w doborze sprzetu do kilku firm(polskich),ktore zajmuja sie tym na codzien,majac w tej dziedzinie niewatpliwe doswiadczenie i sa polecane.Z posrod propozycji,wybralem jedna firme CORADO.Maja swoj zaklad monterski zaakla,sklep i prowadza tez sprzedaz internetowa czy jak kto woli wysylkowa.Pomogli mi wykonac projekt,wycenili i ruszylismy do boju.
    http://www.carado.net.pl/cms.php?id_cms=4

Zakupilem u nich co niezbedne;)

Zabawki ze zdjecia:

1.zasilanie łącznie 5 metrów,czyli 2,5m zasilania i 2,5m masy o przekroju 21mm (akuś jest w bagażniku, więc straty na prądzie sa niewielkie)

2. 4 konektorki oczkowe na klemy (potrzebne byly dwie ale jakbym cos zrobil nie tak?)

3. oprawka Caliber + 3 bezpieczniki (nie wiem czy w Irlandii znaleźć bezpiecznik AGU jest proste,wiec zrobilem zapas)

4. dystanse z mdf-u na przód i tył pod głośniki,

5. wełna akustyczna

6. 6 mat Dynamat Xtreme do wytłumienia przednich drzwi,

7. terminal do skrzynki

8. materiał obiciowy czarny na skrzynkę - około 1,5m kwadratowego

9. przewody do tylnych glosnikow

?i najwazniejsze akcesoria(dolaczam osobne zdjecia)

1. Radio 2din ALPINE INE-W920R...super zabawka jak dla mnie!

2. Wzmacniacz czterokanalowy-legendarny I chyba jeden z najlepszych-DLS A4

3. Glosniki na przód- Morel Hybrid 602(miam miamJ)

4. Subwoofer (pewniak)-JL Audio 10W3v3-4

5. 2 wybitne czincze AIV(przewody sygnalowe)

6.Przewody do przednich glosnikow i do glosnika bassowego-2 x 1,50mm OFC

7.Glosniki na tyl?tez marki Morel,współosiowe-Helix z serii Esprit

Dodatkowo pomyslalem tez o swoich dzieciach I zakupilem odtwarzacz DVD z monitorem LCD ALPINE PKG-2100p

Wyjasniam kwestie przewodow glosnikowych tzn ich roznice na przod I tyl.Wiekszosc odradza podlaczennie tylnych glosnikow,jezeli mamy glosnik bassowy oddzielnie a z przodu srednie z tweeterami.Twierdzac tym samym,ze tylne glosniki moga tylko ?zaklocac I przeszkadzac? w wybranym przeze mnie schemacie audio.Tylne glosniki sa podlaczone ale bezposrednio do jednostki sterujacej,gdzie przez wiekszasc czasu sa poprostu odlaczone ?OFF?.Dlatego tez kable sa gorszej jakosci I tym samym glosniki inne od przednich.

i zabralem sie do pracy montazowych?

Pierwsz czynnoscia bylo wygluszenie przednich drzwi.BMW nie nalezy do glosnych aut ale co tam?polecaja to zrobic a ja dalem sie namowic

Gleboko w drzwiach?

i od zewnetyrznej-wewnetrznej strony drzwi

Po montarzu glosnikow przednich i zwrotnic?

Zabawa w przeciaganie kabli..

..i przeciagniete(dzieki Bogu)

Niestety po drodze urodzila sie nowa robota,ktora musialem wykonac.Ramka do radia 2din okazala sie niewlasciwa.Postanowilem wymyslic cos sam a raczej bylem zmuszony wymodelowac cos zastepczego aby moc na jakis czas radio zamontowac I podlaczyc do niego caly system.

ZLA!

..i moje modelarstwo;)

Troszke kabli sie na zbieralo i trzeba bylo to upchac;

?i sie udalo.

By moc podlaczyc do radia sterowanie z kierownicy musialem zakupic taka drobnastke i podpiac sie pod I-BUS przy BM-54?i dziala.

Nastepnie piec?

2. kapel

kapel Klubowicz

• Klubowicz
    • Super User
    • VIP
    Miejscowość:
    Sligo-Osie(PL)
    BMW:
    Pierwsz skrzynka bassowa,ktora w zyciu wykonalem?ochyda.Pokazuje ja Wam abyscie tak nie grzeszyli.Byla nie szczelna,przez co nie bylo bassu!

Dlugo nie musialem czekac aby zmobilizowalo mnie do poprawy swojego bledu i zbudowania nowej skrzynki.

Na tym zdjeciu widac jak dodalem welny akustycznej aby troszke,ppozornie zwiekszyc pojemnosc skrzynki

Przod pomalowalem na czarno aby przykryc niedociagniecia podczas obicia skrzynki

I samo obijanie:

Efekt koncowy

Plan odnosnie subwoofera na poczatku byl inny, chyba nawet bardziej ambitny.Tak jak widac na przykladzie zalaczonym ponizej,glosnik bassowy mial byc wbudowany.Niestety plan nie udal sie z prostej przyczyny?za maly litraz.Moglbym pokabinowac ale nie chcialem czegos wycinac,z czego moglbym byc pozniej nie zadowolony.

Miejsce,w ktorym mial glosnik basowy sie znajdowac;

I plan(przyklad) koncowy;

Na koniec zostawilem sobie podlaczenie odtwarzacza multimedialnego.Zastapil on standardowe oswietlenie zamontowane oryginalnie na podsufitce.Do zamontowania nie wykonalem zadnych mechanicznych uszkodzen.Odtwarzacz ten ma w sobie oswietlenie co po podlaczeniu wspolgra z samochodem.Jest tez przystosowany do podlaczenia roznych dodatkowych urzadzen np;kamery,PS itp?

Wszystko dziala I gra cacy.

System zrobiony jest tak,ze moge go wymontowac w kazdej chwili.Mam tu na mysli w razie sprzedazy auta lub w podobnym wypadku.Starej instalacji(glosnikowej,zasilania itd?) nie niszczylem ani nie demontowalem,jest na swoim miejscu.Instalacje pod glosniki I samo zasilanie jest zrobione od zera.

Dzieki dla wodus09 i SimM@n za pomoc w wyjasnieniu niektorych kwestii .Dziekuje tez wszystkim,ktorzy w wiekszym czy mniejszym stopniu pomogli mi w projekcie.
    paddyp36 lubi to.
  3. danielson

danielson Klubowicz

• Klubowicz
    • VIP
    Miejscowość:
    Belfast
    BMW:
    E63 630i
    Kapel jesteś kotem :thumbsup Gratulacje i radości dużo życzę z wydobywanych dzwięków z tego sprzętu .:cigar Ciekawi mnie efekt i nie mogę się doczekać jak podłączę tam telefonik i zapodam swój kawałek ;p Good job mate:peace
  4. HYRO

HYRO Administrator Kadra

• Administrator
    Miejscowość:
    Dublin
    BMW:
    F10 M-Sport
    Pięknie to ogarnąłeś, nie mogę się doczekać kiedy tego posłucham...
  5. wodus09

wodus09 Klubowicz

• Klubowicz
    Miejscowość:
    Świdwin / Ennis IRL
    BMW:
    e90 325i
    Kawał dobrej roboty jestem ciekaw jak to gra. Co do skrzyni skąd wziąłeś rozmiar? Na stronie jl audio producent ma do każdego suba wyliczone skrzynie z bas reflectem i bez. Sprawdź czy masz dobry rozmiar. Reszta cacy!

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
  6. danczyn

danczyn Klubowicz

• Klubowicz
    • Super User
    BMW:
    e90 320d, e46 330ci
    Jak zwykle konkretne podejście do tematu. Wygląda świetnie a gra pewnie jeszcze lepiej. Teraz nikt z tobą do konkursu car audio nie podjedzie ;-)
    kapel lubi to.
  7. kapel

kapel Klubowicz

• Klubowicz
    • Super User
    • VIP
    Miejscowość:
    Sligo-Osie(PL)
    BMW:
    Do zakupionego głośnika basowego producent dodał tez mała książeczkę,gdzie są parametry głośnika i przykłady jak wykonać skrzynkę zamkniętą i refleks.Oczywiscie jest tez podany litraz(wolna przestrzeń w środku skrzynki) jaki powinien byc zachowany aby uzyskać ładny dźwięk.W tym wypadku było zalecone 16-18 litrów.Staralem sie zachować te granice ale aby uśpić swoje sumienie dodałem trochę wełny akustycznej,która pozornie zwiększa objętość.
    Jeżeli bedą głosy,ze bass jest nie teges to postaram sie to ulepszyć,budując jeszcze jedna skrzynie.Myśle jednak,ze jest ok;)
    Dzieki...
    Tak jak juz mówiłem wcześniej gra cool.
    Jeżeli chodzi o konkurs CarAudio to na ostatnim zlocie było czego słuchać i co podziwiać:)
  8. kapel

kapel Klubowicz

• Klubowicz
    • Super User
    • VIP
    Miejscowość:
    Sligo-Osie(PL)
    BMW:
    Zostało jeszcze kilka rzeczy,które chce i muszę poprawić.Przede wszystkim ramkę do radio,bo urodą nie grzeszy..!
    Hehe...jeszcze sie Prezes nasłuchasz;)
    Last edited: 10 Grudzień 2013
  9. Zgredziu

Zgredziu Klubowicz

• Klubowicz
    • Super User
    Miejscowość:
    Soton UK
    BMW:
    e46
    Widziałem, słyszałem i mówię wam że jak dla mnie urywa dupę. Ogarnięte profesjonalnie i bardzo mi się to podoba. Pozdro Kapel jest naprawdę dobrze.
    kapel lubi to.
  10. kapel

kapel Klubowicz

• Klubowicz
    • Super User
    • VIP
    Miejscowość:
    Sligo-Osie(PL)
    BMW:
    Dziekowa Zgredziu:)
  11. wodus09

wodus09 Klubowicz

• Klubowicz
    Miejscowość:
    Świdwin / Ennis IRL
    BMW:
    e90 325i
    No to chciałem usłyszec teraz czekam na okazję żeby posłuchać. Pozdro
  12. wodus09

wodus09 Klubowicz

• Klubowicz
    Miejscowość:
    Świdwin / Ennis IRL
    BMW:
    e90 325i
    Z innej beczki, czy ty jesteś tapicerem? Bo skrzynia na zdjęciach wygląda profesjonalnie!
  13. kapel

kapel Klubowicz

• Klubowicz
    • Super User
    • VIP
    Miejscowość:
    Sligo-Osie(PL)
    BMW:
    Profesjonalnie...hehe...dzieki:D
    Nie,nie jestem tapicerem...udalo mi sie;)
  14. kogut

kogut Klubowicz

• Klubowicz
    • Super User
    Miejscowość:
    Cahir co.Tipperary/Jelcz-Laskowice
    BMW:
    E46 318 Ci m54b30
    Dobra robota kapel, profesionalne wykonanie, czekam na spota lub zlot zeby posluchac;)

Poleć tę stronę